Stopy procentowe kredytów hipotecznych

Spora grupa Polaków posiada kredyt hipoteczny. Przy zawieraniu umowy często słyszymy, że nasze raty, w zależności od waluty, uzależnione są od Wiboru, Liboru czy Euriboru, jednak nie do końca wiemy co to tak naprawdę jest. Warto więcej dowiedzieć się o tych tajemniczych pojęciach, które mają ogromny wpływ na nasz domowy budżet.

Kredyty złotówkowe

Każdego dnia roboczego o godzinie 11. polskie banki ustalają wysokość oprocentowania, po którym udzielają sobie pożyczek. Wibor to średnia arytmetyczna wyciągana z danych podawanych przez wszystkie banki. I właśnie te ustalenia mają ogromny wpływ na kredyty złotówkowe zarówno gotówkowe jak i hipoteczne. W zależności od Wiboru oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych czy firm może wzrastać lub maleć.

W przypadku kredytów hipotecznych najczęściej wyznacznikiem wysokości raty jest Wibor 3M. Jest to nic innego jak koszt kredytu międzybankowego rozłożony na 3 miesiące. Także nasza rata może się zmienić co 3 miesiące, kiedy ogłaszany jest aktualny Wibor 3M. Nasza rata to niezmienna marża banku plus Wibor.

Zobacz również:  Bankowość internetowa - wygodny sposób obsługi konta

Kredyty we frankach

W Polsce Libor znany jest przede wszystkim osobom, które posiadają kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Złotowe są uzależnione od Wiboru a frankowe od Liboru. Jednak Libor to nie tylko stopa procentowa dla tej waluty. Jego wysokość podawana jest w Londynie a na jej wysokość mają wpływ wszystkie banki należące do strefy Libor. Tu również banki podają oprocentowanie, z którego wyciąga się średnią odrzucając skrajne propozycje. Stopa dotyczy kredytów udzielanych w funtach, euro, frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich czy japońskich jenach.

Frankowicze od lat cieszą się niskim Liborem, dużo niższym niż w przypadku oprocentowania kredytów w złotych. Jednak w tym przypadku najgorsze są wahania kursowe, które mocno dały się we znaki kredytobiorcom. Duży wzrost kursu franka znacznie podniósł miesięczne raty.

Kredyty w euro

Najmniej znaną konsumentom stopą procentową jest Euribor wyznaczany przez 57 banków europejskich. Tak jak w poprzednich przypadkach ustalany jest codziennie w Brukseli poprzez wyliczenie średniej. W wyliczaniu Euriboru odrzuca się 15% najwyższych i najniższych propozycji. Ta stopa procentowa jest niezwykle ważna dla rynku Unii Europejskiej, nie tylko ze względu na wysokość oprocentowania kredytów, ale również ze względu na inwestycje i przemysł.

Zobacz również:  Kredyt dla nowych firm - co trzeba spełnić?

Euribor w Polsce interesuje szczególnie klientów, którzy posiadają kredyty w euro. To od stopy procentowej i marży banku będzie zależeć wysokość raty.