Faktoring, słowo to używane jest, podczas transakcji biznesowych. Jednak nie jest to najpopularniejsza forma finansowania w Polsce, ponieważ wiele osób dalej nie wie na czym polega to działanie, a także kto może z niego skorzystać. Warto dowiedzieć się czegoś ciekawego i wiedza ta może zostać wykorzystana przez osoby prowadzące firmy, ekonomistów, a nawet dzieci w szkole, które zaskoczą nauczycielkę. W tym tekście zostanie przybliżone znacznie Faktoringu.
Faktoring- wyjaśnienie znaczenia
Najprościej mówiąc jest to forma finansowania, z które skorzystać mogą kontrahenci. Każdy, kto prowadzi biznes wie, że płatności za dane towary lub usługi nigdy nie są regulowane w danym dniu. Zazwyczaj na fakturze widnieje data o 30 dni dalsza, więc firma, która sprzedała swoje towary musi czekać 30 dni na pieniądze. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich ale tak niestety działa rynek. W takim wypadku warto skorzystać z faktoringu. Działanie to pozwoli odzyskać kwotę przed upływem 30 dni, przez co firma będzie miała pieniądze na dalsze inwestycje.
Kto bierze udział w procesie faktoringu
- Faktor, czyli instytucja finansowa, która odkupuje od przedsiębiorstwa wierzytelność. W tym momencie staje się ona jej posiadaczem i to ona dochodzi swoich należności. Jednak wierzytelność nie jest przekazywana za darmo, tylko faktor musi za nią zapłacić. Zazwyczaj płaci się nieco niższą cenę, jednak przedsiębiorstwo ma pieniądze od ręki.
- Faktorant, jest to przedsiębiorstwo, które sprzedaje swoją wierzytelność. Sprzedaż swoich towarów wiąże się z wierzytelnością, na której zapłatę trzeba niestety poczekać. Sprzedaż pozwoli utrzymać płynność finansową.
- Kupujący jest to ostatni podmiot, który bierze udział w faktoringu. Kupuje on towary, które mają odroczoną płatność. Następnie chce je sprzedać, żeby mieć czym zapłacić. W procesie faktoringu kupujący płaci faktorowi, który odkupił wierzytelność od faktoranta.
Kiedy najczęściej stosuje się faktoring
- Firma ma problemy z płynnością finansową i potrzebuje pieniędzy
- Przedsiębiorstwo chce ograniczyć ryzyko opóźnienia opłaty lub w ogóle jej nieuzyskania od swojego kontrahenta
- Kontrahenci chcą przedłużyć termin płatności, a firma nie może czekać
- Przedsiębiorstwo posiada słabą zdolność finansową, a dzięki faktoringowi można ją znacznie poprawić
Czy faktoring się opłaca
Jest to bardzo mocno uzależnione od położenia danego przedsiębiorstwa. Jeśli istnieje możliwość poczekania na płatność, a także jest się pewnym, że kontrahent wywiąże się ze swojego zobowiązania i zapłaci w terminie to nie ma potrzeby korzystania z faktoringu. Jednak bardzo często zwłaszcza mniejsze firmy nieposiadające tak dużego kapitału chcą inwestować kolejne pieniądze. Opóźnienia w zapłatach nie są dla nich dobre i zaczynają powstawać problemy finansowe. W takich przypadkach warto pomyśleć nad faktoringiem, który może okazać się pomocny. W przypadku faktoringu dostanie się mniejszą kwotę od tej widocznej np. na fakturze, jednak jest ona pewna.