Co to jest faktoring?

Faktoring, słowo to używane jest, podczas transakcji biznesowych. Jednak nie jest to najpopularniejsza forma finansowania w Polsce, ponieważ wiele osób dalej nie wie na czym polega to działanie, a także kto może z niego skorzystać. Warto dowiedzieć się czegoś ciekawego i wiedza ta może zostać wykorzystana przez osoby prowadzące firmy, ekonomistów, a nawet dzieci w szkole, które zaskoczą nauczycielkę. W tym tekście zostanie przybliżone znacznie Faktoringu.

Faktoring- wyjaśnienie znaczenia

Najprościej mówiąc jest to forma finansowania, z które skorzystać mogą kontrahenci. Każdy, kto prowadzi biznes wie, że płatności za dane towary lub usługi nigdy nie są regulowane w danym dniu. Zazwyczaj na fakturze widnieje data o 30 dni dalsza, więc firma, która sprzedała swoje towary musi czekać 30 dni na pieniądze. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich ale tak niestety działa rynek. W takim wypadku warto skorzystać z faktoringu. Działanie to pozwoli odzyskać kwotę przed upływem 30 dni, przez co firma będzie miała pieniądze na dalsze inwestycje.

Zobacz również:  Ile kosztuje utrzymanie psa?

 

Kto bierze udział w procesie faktoringu

  1. Faktor, czyli instytucja finansowa, która odkupuje od przedsiębiorstwa wierzytelność. W tym momencie staje się ona jej posiadaczem i to ona dochodzi swoich należności. Jednak wierzytelność nie jest przekazywana za darmo, tylko faktor musi za nią zapłacić. Zazwyczaj płaci się nieco niższą cenę, jednak przedsiębiorstwo ma pieniądze od ręki.
  2. Faktorant, jest to przedsiębiorstwo, które sprzedaje swoją wierzytelność. Sprzedaż swoich towarów wiąże się z wierzytelnością, na której zapłatę trzeba niestety poczekać. Sprzedaż pozwoli utrzymać płynność finansową.
  3. Kupujący jest to ostatni podmiot, który bierze udział w faktoringu. Kupuje on towary, które mają odroczoną płatność. Następnie chce je sprzedać, żeby mieć czym zapłacić. W procesie faktoringu kupujący płaci faktorowi, który odkupił wierzytelność od faktoranta.

 

Kiedy najczęściej stosuje się faktoring

  1. Firma ma problemy z płynnością finansową i potrzebuje pieniędzy
  2. Przedsiębiorstwo chce ograniczyć ryzyko opóźnienia opłaty lub w ogóle jej nieuzyskania od swojego kontrahenta
  3. Kontrahenci chcą przedłużyć termin płatności, a firma nie może czekać
  4. Przedsiębiorstwo posiada słabą zdolność finansową, a dzięki faktoringowi można ją znacznie poprawić
Zobacz również:  Jak korzystać z dźwigni finansowej?

 

Czy faktoring się opłaca

Jest to bardzo mocno uzależnione od położenia danego przedsiębiorstwa. Jeśli istnieje możliwość poczekania na płatność, a także jest się pewnym, że kontrahent wywiąże się ze swojego zobowiązania i zapłaci w terminie to nie ma potrzeby korzystania z faktoringu. Jednak bardzo często zwłaszcza mniejsze firmy nieposiadające tak dużego kapitału chcą inwestować kolejne pieniądze. Opóźnienia w zapłatach nie są dla nich dobre i zaczynają powstawać problemy finansowe. W takich przypadkach warto pomyśleć nad faktoringiem, który może okazać się pomocny. W przypadku faktoringu dostanie się mniejszą kwotę od tej widocznej np. na fakturze, jednak jest ona pewna.