Ile kosztuje utrzymanie psa?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto planuje zakup lub adopcje psa. Przed przygarnięciem zwierzaka warto przeanalizować koszty, jakie ponoszą właściciele konkretnych ras. Należy pamiętać, że utrzymanie psa to nie tylko koszty związane z zakupem karmy, ale także wydatki na wyprawkę, pielęgnację i ewentualne leczenie. Pomijamy koszt związany z zakupem psa, bo zależy od tego czy decydujemy się na psa rasowego, czy psa ze schroniska.

Wyprawka dla psa – co jest niezbędne?

W tym przypadku najlepiej ograniczyć się do zakupu najpotrzebniejszych rzeczy, pozwoli to ograniczyć koszty. Początkowo właściciele psów wpadają w szał zakupów a następnie okazuje się, że większość przedmiotów jest po prostu niepotrzebna. Poniżej lista najbardziej potrzebnych akcesoriów:

 • Miska na karmę i wodę – to niezbędne akcesoria, ich cena nie jest wysoka (od ok. 10 zł). Najlepiej wybrać metalowe, które trudno zniszczyć i kształt, który utrudnia przewrócenie miski.
 • Legowisko – czyli miejsce, w którym nasz pupil będzie spał. Ceny łóżek dla psów są bardzo zróżnicowane, najtańsze można kupić za 30 zł.
 • Smycz, obroża, szelki, kaganiec, worki na odchody – czyli akcesoria niezbędne podczas spaceru. Ceny zależą m.in. od jakości wykonania i wielkości psa.
 • Zabawki – bardzo ważne dla właścicieli szczeniaków, które mają potrzebę gryzienia wszystkiego wokół. Ceny zabawek nie są wysokie – od ok. 5 zł wzwyż.
 • Akcesoria do pielęgnacji – czyli szczotki, szampony, itp.
Zobacz również:  Intercyza - co warto wiedzieć?

 

Koszty związane z żywieniem psa

To najważniejsza grupa wydatków, która ma bardzo duży wpływ na kondycję i stan zdrowia pupila. Na zakupie karmy dla psa nie powinno się oszczędzać. Wybór karmy i jej cena zależy od kilku czynników:

 • Wielkość i rasa psa – oczywisty jest fakt, że miniaturowy piesek zje o wiele mniej niż np. bernardyn. Wybierając dużego psa trzeba się liczyć z częstym uzupełnianiem zapasów karmy.
 • Wiek – rodzaj i ilość karmy zależą także od grupy wiekowej. Szczeniaki zazwyczaj mają duży apetyt, natomiast starsze psy, które są mniej aktywne, powinny jeść mniej.
 • Płeć – zapotrzebowanie na jedzenie zależy także od płci psa.
 • Stan zdrowia – psy z problemami zdrowotnymi mogą wymagać specjalistycznej karmy. Podobnie jest w przypadku psiaków po kastracji, które mają tendencje do przybierania na wadze, dlatego ich sposób żywienia powinien się zmienić.

Przykładowe ceny karmy dla psów:

 • Dobrej jakości karma w puszce będzie nas kosztowała min. 6 zł.
 • Za kilogram wartościowej, suchej karmy zapłacimy min. 30 zł.
 • Można uwzględnić w tej kategorii także smakołyki – cena paczki ok. 15 zł.
 • Mamy również możliwość przygotować posiłków dla psa samodzielnie, wtedy koszt będzie zależał od wybranych składników.
Zobacz również:  Konsolidacja kredytów - jak to działa?

Koszty ewentualnego leczenia

To kategoria wydatków, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Są szczęśliwcy, których psy praktycznie nie chorują, ale zdarzają się przypadki, kiedy wizyty u weterynarza są bardzo częste. Istnieją rasy psów, które są szczególnie narażone na wystąpienie niektórych chorób np. genetycznych, czy chorób oczu. Wybierając takie rasy trzeba wziąć pod uwagę ryzyko schorzeń i koszty ich leczenia. Przed przygarnięciem zwierzaka zaleca się rozważyć sterylizację lub kastrację. Koszt zabiegu nie jest wysoki, jego wykonanie rozwiązuje wiele problemów i zapobiega poważnym chorobom. Cena zabiegu jest zależna od wielkości i płci zwierzaka oraz miejsca w którym jest wykonywana. Warto skorzystać z “Akcji sterylizacji, podczas której koszty zabiegu wahają się od 120 do 250 zł. Kolejną grupą wydatków związanych z opieką weterynaryjną są koszty szczepień i odrobaczeń. Cena tych usług zależy od wielkości psa i oczywiście od cennika weterynarza. Przykładowo, za szczepienie przeciwko wściekliźnie zapłacimy ok. 30 zł, cena odrobaczenia będzie podobna.

Zanim podejmiesz decyzje o zakupie lub adopcji psa musisz pamiętać, że koszty jego utrzymania są wysokie. Przeanalizuj, jakie miesięczne wydatki będą się wiązały z Twoją wymarzoną rasą i zastanów się, czy jesteś w stanie ponieść takie koszty. Warto zastanowić się nad adopcją psa, która eliminuje koszty zakupu. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na wyprawkę i wysokiej jakości karmę.