Intercyza – co warto wiedzieć?

Intercyza, to zagadnienie, która jest kojarzone przede wszystkim z osobami posiadającymi większy majątek. Jednak tak naprawdę, na spisanie intercyzy przed zawarciem związku małżeńskiego, może się zdecydować każdy. Wbrew pozorom, dokument ten służy nie tylko do ustalenia kwestii związanych z majątkiem małżonków.

Czym jest intercyza?

Intercyza to umowa majątkowa, którą zawierają małżonkowie. Reguluje ona wiele kwestii, które w przypadku rozwodu mogą być powodem sporów. Najczęściej intercyza dotyczy całkowitej rozdzielności majątku. Jej podpisanie, powoduje to, że nie ma w ogóle czegoś takiego, jak wspólny majątek. Każdy małżonek, posiada własne dobra, którymi może dysponować i o których może samodzielnie decydować. Dzięki temu, w przypadku ewentualnego rozwodu, nie ma problemu z podziałem majątku. Ponadto taki zapis w intercyzie, zapewnia większe bezpieczeństwo całej rodzinie. W przypadku kłopotów biznesowych jednego małżonka i jego długów, majątek drugiego małżonka zostaje nienaruszony.

Zobacz również:  Użytkowanie wieczyste - zasady i opłaty

Intercyza może także dotyczyć wyłączenia tylko niektórych elementów, ze wspólnego majątku jak np. drogi samochód. Istnieje także możliwość rozdzielenia majątku z wyrównaniem dorobku. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się rodziny, w których jeden z małżonków pracuje zawodowo, a drugi zajmuje się domem lub np. z powodów zdrowotnych nie może pracować.

Jak przebiega podpisanie intercyzy?

Aby podpisać intercyzę, narzeczeni lub małżonkowie, powinni skontaktować się z wybranym notariuszem. Urzędnik przygotowuje specjalny akt notarialny, który pozwala na zawarcie umowy majątkowej. Jest to obowiązkowy warunek, dzięki któremu wszelkie ustalenia mają moc prawną. Obie strony muszą osobiście pojawić się u notariusza. Przed podpisaniem dokumentów, następuje wybór rodzaju umowy oraz sformułowanie wszelkich jej warunków.

Czy warto podpisać intercyzę?

W wielu sytuacjach podpisanie intercyzy może znacznie pomóc i dzięki niej można uniknąć wielu kwestii spornych. Często ma to duży wpływ na koszt rozwodu. Nie ma potrzeby przeprowadzania wielu rozpraw, które mają na celu podział majątku, ponieważ dokument jasno określa, jakie należności komu się należą. Ponadto dzięki podpisaniu intercyzy, małżonkowie w takcie trwania małżeństwa, mogą samodzielnie podejmować decyzje związane z zarządzaniem swoją częścią majątku.

Zobacz również:  4 Powody, dla których powinieneś zawsze mieć oszczędności w nagłych wypadkach

W przypadku prowadzenia firmy, intercyza pozwala zabezpieczyć majątek i uchronić rodzinę przed bankructwem. W razie problemów, konto drugiego małżonka nie zostanie w żaden sposób naruszone.