Karta przedpłacona

Idąc do sklepu musimy przyznać, że płacenie za zakupy kartą jest, formą o wiele wygodniejszą niż płacenie gotówką.  Jest, to świetny wynalazek, o który posiada wiele twarzy. Wyglądem nie różni się od kart kredytowych czy debetowych. ale działa już na zupełnie innych zasadach. I tam gdzie inne karty nie dają rady, karta przedpłacona znakomicie sobie daje radę. Czas przyjrzeć się temu wynalazkowi bliżej.

Co to jest karta przedpłacona?

 

Karta przedpłacona zwana także pre-paid. Na tą kartę można wpłacać pieniądze, i tymi wpłaconymi pieniędzmi możemy później opłacać rachunki internetowe, robić przelewy bankowe , czy zapłacić za zakupy w sklepie. Taka karta, to taki nasz portfel tylko elektroniczny. Nie posiadając konta, wystarczy tylko doładować taką kartę, i płacić bezgotówkowo.

Karty wydawane są w formie plastikowej.

Wartość wpłaconej na nią gotówki nie jest widoczna na karcie, tylko zapisana jak i przechowywana na specjalnym mikroprocesorze, który jest wbudowany na karcie.

Dostępnych jest kilka rodzajów kart

  • karta przedpłacona kredytowa
  • karta przedpłacona na okaziciela
  • karta przedpłacona z rachunkiem technicznym

 

Karta przedpłacona kredytowa – to karta, która może zawierać kredyt gotówkowy, lub pożyczkę. Posiadacz karty korzysta z niej na takiej samej zasadzie, jakby korzystał z udzielonego kredytu. W tym przypadku limit kredytowy spłaca się tak samo jak kredyt, w ratach miesięcznych, ale nie ma tu tak zwanego okresu bez odsetkowego jak w przypadku zwykłej karty kredytowej.

Zobacz również:  Wynagrodzenie - Nie pracuj tylko i wyłącznie na podatki!

 

Karta przedpłacona na okaziciela – to karta, na której nie ma danych, oraz informacji o właścicielu karty. Choć Banki wydają karty imienne.

Karta przedpłacona z rachunkiem technicznym- to karta, gdzie wysokość środków prepaid zależna jest od jej doładowania. Jeśli karta może być doładowana wielokrotnie (są też karty jednorazowego użytku), można na nią zrobić wpłatę poprzez przelew bankowy, lub wpłacić gotówkę na rachunek techniczny.

 

Do każdej karty dołączony jest kod PIN, który zawsze trzeba wpisać przy realizacji transakcji płatniczej

 

Czym różni się karta prepaid od karty debetowej?

 

Właściciel karty kredytowej nie musi posiadać na takiej karcie pieniędzy i może z niej swobodnie korzystać, ponieważ Bank właściciel karty jest kredytowany przez Bank.  Oczywiście karta ta, jest limitowana przez Bank. Na kartę prepaid musimy najpierw wpłacić gotówkę, aby z niej móc korzystać.

 

Do czego może się przydać karta prepaid?

 

Zobacz również:  Jak korzystać z dźwigni finansowej?

Wielką zaletą karty przedpłaconej jest, to że nie mając rachunku bankowego, i też to, że nie musimy wiązać się umowami z instytucjami finansowymi, możemy wykonywać i realizować wszelkiego rodzaju płatności bezgotówkowo.

Karta prepaid może być śmiało wykorzystywana np; jako sposób na wypłatę kieszonkowego dla dzieci. Na pewno sprawdzi się, w użyciu codziennym jak i na wycieczkach szkolnych. Jest, to bezpieczniejsza forma płatności dla dziecka niż gotówka. Przy takim rozwiązaniu rodzic ma pewność, że ich dziecko ma dostępne określone środki, na koncie których nie przekroczy, a jeśli wystąpi nagła potrzeba doładowania takiej karty, to nie ma z tym żadnego problemu. Następną istotną rzeczą to, to że rodzic ma kontrolę nad wydawaniem pieniędzy z karty przez swoją pociechę.

W razie zgubienia takiej karty przedpłaconej, czy kradzieży nie ma ryzyka oraz obawy, że złodziej wyczyści rachunek bankowy całkowicie, ponieważ karta nie jest powiązana z rachunkiem bankowym.

Karta prepaid jest nie tylko narzędziem w rękach osób fizycznych, dzieci, biznesmenów.  Może być wykorzystywana jako karta do rozliczeń z pracownikami, jako karta podarunkowa, jako bon promocyjny czy towarowy, karta stypendialna, oraz wykorzystywana w programach lojalnościowych. Jest to karta naprawdę o wielu twarzach.