Konsolidacja kredytów – jak to działa?

Praktycznie każda dorosła osoba spłacała kiedykolwiek kredyt. Spora część Polaków regularnie bierze kredyty gotówkowe albo korzysta z zakupów na raty, które również są kredytem. Dzięki temu można kupować produkty czy usługi, na które nie ma się wystarczającej ilości oszczędności. Jednakże możliwość szybkiego i w zasadzie łatwego uzyskania kredytu może prowadzić do posiadania ich kilku, a to już znacznie obciąża domowy budżet i w dłuższym okresie może sprawić problemy ze spłatą. Wtedy warto skorzystać z konsolidacji kredytów. Jak to działa?

Czym jest konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów to nic innego jak połączenie kilku zobowiązań kredytowych w jedno. Kredyty konsolidacyjne w swojej ofercie mają różne banki. Wcale nie trzeba korzystać z oferty tego, w którym mamy konto lub kredyt. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że sama konsolidacja też jest kredytem, a więc zaciągamy nowy kredyt, aby spłacić wszystkie inne które mamy. A potem spłacamy już tylko jeden, ten nowy kredyt. Zwykle oferta jest tak przygotowana, aby czas spłaty był dłuższy, ale za to miesięczne raty do płacenia będą niższe niż suma rat wszystkich zobowiązań, które spłacaliśmy. Zatem jest to rozwiązanie bardziej wygodne, pozwalające uzyskać ulgę w domowym budżecie.

Zobacz również:  Wynagrodzenie - Nie pracuj tylko i wyłącznie na podatki!

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?

Żeby dostać kredyt konsolidacyjny trzeba mieć zdolność kredytową. Ponadto zobowiązania, które chcemy skonsolidować nie mogą mieć opóźnień w spłacie. Możliwe jest połączenie zobowiązań tylko tych, które spłacane są regularnie. Zatem jeśli wiemy, że w kolejnym miesiącu możemy mieć problem ze spłatą w terminie, lepiej od razu udać się po kredyt konsolidacyjny, aby zapobiec możliwości jego nieotrzymania z powodu przekroczenia terminów.

Zdolność kredytowa jest rozumiana nie tylko przez brak zaległości w spłacie bieżących kredytów, ale też przez posiadanie stałego dochodu. Trzeba przedstawić w banku potwierdzenie dochodów za trzy ostatnie miesiące w celu wyliczenia zdolności. Bank zawsze musi sprawdzić czy klienta stać na spłatę kredytu. Co prawda tutaj zastępujemy kilka zobowiązań jednym, ale mimo wszystko bank od nowa wylicza zdolność kredytową.

Ponadto banki mają obowiązek sprawdzania klientów w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Bankowym Rejestrze. Sprawdzany jest też Krajowy Rejestr Długów. Zatem osoby, które mają jakiekolwiek negatywne wpisy nie mają szans na otrzymanie kredytu w banku. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby skonsolidować kredyty zanim jeszcze będziemy spłacać je z opóźnieniem!

Zobacz również:  Wykup w leasingu

Czy to się opłaca?

Analizując koszty wcześniej wziętych kredytów i koszty kredytu konsolidacyjnego można nie zauważyć dużych różnic. Jednakże część ofert przez to, że spłacana będzie dłużej może kosztować trochę więcej. Różnice nie są jednak aż tak ogromne, aby całkowicie przekreślać konsolidację. Ponadto zamiana kilku kredytów na jeden jest po prostu wygodna. A niższa miesięczna rata z pewnością sprawi, że domowy budżet będzie nieco większy i nie trzeba będzie się martwić o spłatę kredytów na czas.