TWOJE FINANSE SĄ BAŁAGANEM: CO TERAZ?

W dzisiejszych czasach i epoce nie jest zbyt trudno popaść w bałagan finansowy. Koszty utrzymania rosną, potrzebujemy takich rzeczy jak pojazdy i smartfony, aby istnieć we współczesnym świecie, a płace w wielu branżach pozostały w zastoju lub spadły. Więc ludzie używają swojej karty kredytowej do pokrycia wydatków, a następnie nie mogą spłacić salda co miesiąc. Wkrótce znajdują się w smutnej sytuacji finansowej, a podróż na zewnątrz wydaje się długa i trudna. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych, praktycznych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć się na właściwej drodze do stabilności finansowej.

Jak źle jest?

Ludzie zadłużeni wiedzą, że znaleźli zły sposób, ale wielu z nich nie potrafi powiedzieć, jak źle jest. Zazwyczaj nie mogą ci powiedzieć, ponieważ minęło już trochę czasu, odkąd spojrzeli na liczby. Chociaż nie zawsze jest to najprzyjemniejsze doświadczenie, konieczne jest, abyś uzyskał uczciwą ocenę swoich finansów. Otwórz wszystkie te stwierdzenia, których unikałeś, i dowiedz się, ile pieniędzy jesteś winien i komu. Będzie to pierwszy – i pod wieloma względami najważniejszy – krok w kierunku uporządkowania finansów.

Nie ma żalu

Łatwo i niekiedy kusząco jest iść łatwą drogą, jeśli chodzi o zadłużenie. Przeklinasz swoje poprzednie decyzje, banki, które dały ci narzędzia, aby dostać się w tym bałaganie i tak dalej. Ale zastanówmy się przez chwilę, logicznie rzecz biorąc: co będzie dobre, żebyś zrobił? Częścią nakreślenia ścieżki ku świetlanej przyszłości jest przede wszystkim zaakceptowanie przeszłości, decyzji, które wpędziły cię w tę sytuację. Jest tylko to, co tu i teraz, i przyszłość.

Rozważenie twoich opcji

Bez względu na to, jak zły może być Twój stan finansowy, będziesz miał opcje, aby wrócić na dobrą drogę. Nie ma sytuacji, których nie da się przezwyciężyć! Możesz być w stanie uporządkować swoje finanse tylko poprzez ograniczenie wydatków i przeznaczenie całej nadwyżki pieniędzy na spłatę długu. Być może trzeba będzie skonsolidować swoje długi lub porozmawiać z prawnikiem upadłościowym o uzyskaniu nowego startu. Niezależnie od tego, co to jest, będziesz chciał mieć dobry przegląd swoich opcji, a następnie wybrać opcję, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Zobacz również:  Konsolidacja kredytów - jak to działa?

Wyznaczanie celów

Jeśli miałbyś wygrać loterię, to mógłbyś być w stanie spłacić wszystkie swoje długi i ustawić się na życie bezpieczeństwa finansowego. Ale niestety tak się nie stanie. Więc nie dostaniesz się do zdrowego stanu finansowego z dnia na dzień. Na pewno będzie to walka pod górę rzeki. Aby utrzymać się na duchu, będziesz musiał znaleźć sposoby na osiągnięcie małych zwycięstw, celów, które będą cię prowadzić w dobrym kierunku. Możesz wybrać swój najmniejszy dług i wyczyścić go przed terminem. Widząc, że dług znika z listy, zmotywuje cię do dalszej pracy na rzecz wolności finansowej. Nie uważaj celu końcowego za jedyne zwycięstwo, wygrasz wiele bitew w drodze do zwycięstwa w wojnie.

Jeden szlak umysłu

Życie powinno być różnorodne, zabawne, poważne – mieszanka wszystkiego! Ale kiedy jesteś w trudnej sytuacji finansowej, najlepiej jest zostawić na jakiś czas zmienność życia w tyle, a zamiast tego skupić całą swoją energię na osiągnięciu celu, jakim jest bezpieczne finansowo, bezproblemowe życie. Rozwiąż swój problem z intensywnością osoby próbującej zostać olimpijskim złotym medalistą, a sukces ten będzie łatwiejszy i szybszy niż gdybyś traktował swoje finanse jako jakieś pozaszkolne, niestacjonarne hobby.

Dopuszczenie do błędów

Robiąc to, nie poddawaj się zbytnio, jeśli nie jesteś w stanie przestrzegać ścisłych zasad, które ustawiłeś dla siebie przez cały czas. Nikt nie jest doskonały, wszyscy popełniamy błędy. Wszyscy robimy rzeczy, które są sprzeczne z naszymi długoterminowymi interesami, nawet po tym, jak ślubowaliśmy nigdy więcej ich nie robić. Ważne jest, aby zapewnić, że Twoje błędy nie powtarzają się wielokrotnie. Łatwo jest myśleć, że tym razem nie udało mi się. Ale to jest destrukcyjny sposób myślenia, kiedy próbujesz osiągnąć cel. Nie lekceważ dobrej pracy – postaw za sobą ten błąd i kontynuuj to, co robiłeś.

Zobacz również:  Ile kosztuje utrzymanie psa?

Zdobądź wsparcie

Nikt nigdy nie robi czegokolwiek samodzielnie, tak naprawdę – a co więcej, nie potrzebuje, ani nie powinien, zwłaszcza gdy w grę wchodzi jakiś problem. Więc nie próbuj obciążać presji wydostania się z długu na własną rękę. Porozmawiaj o tym z innymi! Poznasz wielu ludzi, którzy są obecnie lub byli zadłużeni, a oni będą pod ręką, aby w razie potrzeby porozmawiać na ten temat. Jeśli naprawdę nie czujesz się komfortowo rozmawiając z ludźmi, których znasz, to spójrz na strony online – istnieje wiele stron internetowych, które oferują wsparcie dla osób w trudnej sytuacji finansowej.

Tworzenie lepszych nawyków

Jesteśmy produktem naszych nawyków. Jeśli na zawsze pójdziemy spać później niż powinniśmy, to będziemy zmęczeni. Jeśli mamy złe nawyki finansowe, to znajdziemy się w bałaganie finansowym. To nie jest nauka o rakietach! Poświęć trochę czasu na kształtowanie dobrych nawyków finansowych i upewnij się, że trzymasz się ich przez wiele tygodni.

Przejęcie kontroli

Jesteś właścicielem swoich pieniędzy, a nie na odwrót! Jeśli jesteś obecnie niewolnikiem swoich finansów, spójrz na zmianę obrazu. Twoje decyzje finansowe i przyszły obraz finansowy są w Twoich rękach.

Większy obraz

Nikt nie chce żyć w chmurze trudności finansowych, ale to właśnie tam wielu z nas odnajduje się przy okazji. Jeśli chcesz uniknąć tego, aby nie zostać skonsumowanym przez kłopoty finansowe, pamiętaj o szerszej perspektywie. Twoje pieniądze są ważne, ale to nie wszystko, nie ma powodu, aby pozwolić, aby sprowadziły Cię do dołu finansowego.