Wynagrodzenie – Nie pracuj tylko i wyłącznie na podatki!

Społeczeństwo musi zarabiać pieniądze, ponieważ bez tego nie będą wstanie się utrzymać. Wiele osób narzeka na podatki, mówią, że są one zbyt duże i tak naprawdę zabierają nam sporą część naszego wynagrodzenia. Dlatego niektóre firmy zatrudniają pracowników “na czarno”, czyli bez żadnej umowy, która wiązałaby jakimiś zobowiązaniami obie strony. Oczywiście jest to wbrew naszemu prawu, jednak przedsiębiorcy tak właśnie unikają płacenia wysokich świadczeń na rzecz państwa. Trzeba jednak pamiętać, że kontrole są bezlitosne i możemy wyrządzić więcej szkód, aniżeli pozytywnych czynników. Dla każdej osoby pracującej najważniejsza jest stawka netto. Gdyż to właśnie ona nam mówi ile tak naprawdę zarobimy “na rękę”. Warto się orientować w tych tematach, ponieważ czasami możemy zostać bez skrupułów oszukani.

Umowa o pracę – warto?

Jeśli idziemy do pracy, to z pewnością chcemy, aby wszystkie składki i świadczenia były odprowadzane przez przedsiębiorce, prawda? Jest to normalna sytuacja, ponieważ dzięki umowie o pracę możemy korzystać z różnych dodatkowych benefitów. Jednym z najważniejszych jest wzięcie kredytu na mieszkanie. Dlatego przed ustaleniem warunków należy zapytać czy podane wynagrodzenie jest brutto czy netto. Wynagrodzenie brutto będzie nas z pewnością zadowalało, tylko musimy od tej wypłaty odjąć jeszcze podatki, ubezpieczenia i inne elementy, które uszczuplą nasze zarobki. Przez takie prawo dużo osób nie stosuję się do umów o pracę. W dzisiejszych czasach trzeba mieć naprawdę szczęście, aby trafić do prywatnego przedsiębiorstwa z dobrymi warunkami i z faktyczną umową, a nie tylko fikcją, która będzie tak naprawdę wskazywała na inny stan faktyczny. Jak wiadomo wiele osób zaniża stawki na umowach, żeby płacić mniejsze podatki. Tylko wtedy zatrudniony pracownik nie może podejmować pewnych kroków, ponieważ ma określone zobowiązania.

Zobacz również:  Pożyczka hipoteczna - kiedy warto kredyt zastąpić pożyczką?

Praca bez umowy – warto?

Każdy człowiek sam podejmuje decyzję i tak naprawdę to od niego zależy jak podejdzie do swojej pracy. Będzie mógł zarabiać pieniądze w różny sposób, ale bez umowy o pracę. Wtedy cała wypłata trafia do jego kieszeni i nie musi się niczym przejmować. Jednak, czy warto? Trzeba pamiętać, że występują różnego rodzaju wypadki przy pracy i kontrole. Jeśli taka sytuacja ujrzy światło dzienne, to pracodawca zostanie obciążony dużymi karami, które mogą doprowadzić do zamknięcia firmy. Każdy jest dorosły i podejmuje świadome decyzję. Dlatego czasami warto dostać umowę o pracę z wysokim wynagrodzeniem brutto obciążonym podatkami. Niż dostać pieniądze na rękę bez żadnych zobowiązań. Takie sytuacje różnie się kończą. A jak wiadomo życie pisze różne scenariusze.