Jak bezpiecznie wynajmować mieszkanie

Wynajmowanie mieszkania to transakcja wiązana, z której powinny być zadowolone obie strony. Zarówno wynajmujący jak i lokator muszą mieć do siebie wzajemne zaufanie i być w relacji, która będzie sprzyjała rozwiązywaniu ewentualnych kłopotów.

Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem?

Wynajmowanie mieszkania może być bardzo rentowne dla jego właściciela. Zwłaszcza te położone w korzystnej lokalizacji będą się cieszyć dużą popularnością. Warto zadbać o to, aby nieruchomość, którą wynajmujemy była w dobrym stanie. Niektórzy decydują się na podwyższenie jej standardu, dzięki czemu cieszą się większymi zyskami co miesiąc.

Osoby, które po raz pierwszy zakupują mieszkanie z intencją wynajęcia, mogą mieć obawy dotyczące bezpieczeństwa. Dobrze jest zabezpieczyć swoje interesy, dlatego wielu właścicieli pobiera kaucję zwrotną, która będzie zabezpieczeniem w razie ewentualnych uszkodzeń w mieszkaniu, powstałych z winy lokatora. Nie powinna być ona wyższa niż roczny koszt czynszu za mieszkanie. Zazwyczaj jednak w zależności od standardu mieszkania ustalana jest na poziomie 1000 – 2000 zł.

Zobacz również:  TWOJE FINANSE SĄ BAŁAGANEM: CO TERAZ?

Samodzielne działanie czy współpraca z agencją nieruchomości?

Niektórzy decydują się na podpisanie umowy za pośrednictwem agencji nieruchomości, ma to wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest fakt, że właściciel nie poświęca czasu na formalności, ale to agencja dba o to, aby obie strony były traktowane sprawiedliwie. Stworzenie umowy bez pośredników również jest możliwe i może być bardziej opłacalne, ponieważ agencja zawsze pobiera prowizję. Trzeba jednak pamiętać, żeby w umowie zawrzeć wszystkie niezbędne warunki. Korzystne jest również przepisać media takie jak prąd czy gaz na lokatorów. Dzięki temu unikamy ewentualnego zadłużenia lokalu. Często właściciele decydują się na opłacanie czynszu samodzielnie z kwoty odstępnego.

Awarie i usterki – kto pokrywa koszty napraw

Kiedy w mieszkaniu dochodzi do jakiejś awarii, może to rodzić kłopoty oraz nieporozumienia. Warto na wstępie ustalić, że szkody powstałe z winy lokatora, na przykład w wyniku zaniedbań będą musiały zostać usunięte na jego własny koszt. Jeśli jednak powodem usterki jest tak zwana siła wyższa, koszty powinien ponosić właściciel mieszkania. Czasem charakter i przyczyna danej szkody mogą być trudne do ustalenia. Zawsze jednak warto podchodzić do takich sytuacji ze spokojem i dystansem i unikać niepotrzebnych emocji. Przyda się współpraca z firmą remontową, która działa skutecznie i profesjonalnie.

Zobacz również:  Konsolidacja kredytów - jak to działa?

Jak rozliczać dochód z wynajmu nieruchomości

Fakt wynajmowania nieruchomości, właściciel powinien zgłosić do urzędu skarbowego. Ponosi z jej tytułu zysk i dlatego będzie musiał odprowadzać podatek. Osoby prywatne często decydują się na ryczałt w wysokości 8,5%. Rozliczanie się metodą ryczałtową jest dostępne również dla osób prowadzących działalność gospodarczą, z której rozliczają się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Korzystna może być czasami wybranie wyższej -18% stawki. Szczegóły dobrze jest ustalić w biurze rachunkowym.