Jak korzystać z dźwigni finansowej?

Dźwignia finansowa to pojęcie, z którym spotykają się osoby inwestujące na rynku walutowym. Jeśli chcemy zarabiać na wahaniach kursowych to musimy mieć do dyspozycji większą gotówkę. Tylko w ten sposób nasze zyski będą zauważalne. W przypadku, gdy posiadamy niewielkie oszczędności a zdobyliśmy już doświadczenie w zarabianiu na walucie to koniecznie musimy zapoznać się z możliwościami dźwigni finansowej.

Czym jest dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa pozwala na inwestowanie środków bez naszego wkładu własnego lub z niskim budżetem. Oznacza to, że dysponujemy dużo wyższym kapitałem niż faktycznie posiadamy. Dźwignia najczęściej stosowana jest przez duże firmy, które zdobywając zewnętrzny kapitał pomnażają swoje zyski, jednocześnie utrzymując wydatki na stałym poziomie. Klienci indywidualnie inwestujący w rynki walutowe również trafiają na to zagadnienie. Firmy działające podobnie jak giełdy oferują możliwości skorzystania z tego instrumentu zarówno małym i dużym firmom, a także klientom indywidualnym. Dźwignia finansowa daje możliwość dużo większych zysków, gdyż inwestujemy większe środki finansowe. Inwestując tysiąc złotych w euro przy groszowych wahaniach kursowych otrzymujemy kilkuzłotowy zysk. Natomiast gdy nasza kwota jest sto razy większa to i zysk jest stukrotnie większy. W ten sposób, dzięki niewielkim oszczędnościom można sporo zarobić.

Zobacz również:  Jak bezpiecznie wynajmować mieszkanie

Jak działa dźwignia finansowa?

W przypadku inwestowania w walutę potrzebujemy większego kapitału, który pozwoli nam na zauważalny zysk. Często miesiącami kursy walut zmieniają się tylko o kilka groszy. Posiadając tysiąc złotych możemy skorzystać z dźwigni finansowej, np. 1:100. Oznacza to, że choć faktycznie posiadamy tylko tysiąc złotych to będziemy mogli zainwestować sto tysięcy. Dźwignie mają różne parametry, kapitał może pomnażać dwukrotnie, pięciokrotnie czy nawet tysiąckrotnie, wszystko zależy od inwestora. W przytoczonym przykładzie mając tysiąc złotych możemy kupić 250 euro po kursie 4 zł. Gdy następnego dnia kurs wzrośnie do 4,02 to nasz zysk wyniesie 5 zł. Nie jest to zbyt duża kwota. Jednak kiedy skorzystamy z dźwigni 1:100 mamy już 25 tyś euro a nasz zysk będzie naprawdę wysoki- 500 zł to w końcu połowa zainwestowanego przez nas kapitału. Często na początku naszego inwestowania będziemy musieli wpłacić depozyt zabezpieczający, który jest niejako gwarantem naszej opłacalności. Rozpoczynając naszą przygodę z dźwignią finansową na rynkach walutowych pamiętajmy też o ryzyku i możliwych dużych wahaniach kursowych, również w dół.