Sposoby inwestowania pieniędzy

Każdy, kto posiada jakiekolwiek oszczędności chciałby zainwestować je w mądry sposób. Nie chcemy nic stracić i dostać gwarancję wysokiego zysku. Głośne afery z piramidami finansowymi nakazują nam jednak ostrożność w rozporządzaniu naszymi pieniędzmi.

Standardowe produkty bankowe

Większość klientów swoje oszczędności trzyma w bankach, w których posiadają podstawowy rachunek. Polacy korzystają głównie z lokat krótkoterminowych lub kont oszczędnościowych. Niektórzy tzw. “skoczkowie” korzystają z promocji na wyższe oprocentowanie i przenoszą środki z banku do banku. Takie działania przy obecnych stopach procentowych dają niewielki zysk, który pochłania podatek Belki i inflacja. Oprocentowanie choć niskie, jednak co miesiąc przynosi niewielki zysk.

Giełda

Bardzo często klienci w bankach zachęcani są do lokowania swoich środków na giełdzie. Fundusze inwestycyjne zawsze wiążą się z ryzykiem i to tylko od nas powinno zależeć, czy chcemy podjąć takie ryzyko licząc na potencjalnie wyższy zysk. Doradcy zawsze przedstawią nam fundusze jako bezpieczne posiłkując się historycznymi wynikami. Musimy jednak choć trochę zainteresować się tematem, wiedzieć w jakie produkty mamy ulokować nasze oszczędności, czy będą to akcje, obligacje, papiery dłużne czy surowce naturalne. Wtedy łatwiej będzie nam ocenić ryzyko i możliwy zysk.

Zobacz również:  Giełda Papierów Wartościowych - podstawowe informacje

Nieruchomości

Bardzo modnym w ostatnich latach sposobem inwestowania jest zakup nieruchomości. W tym przypadku często posiłkujemy się kredytami hipotecznymi, które spłacane są z zysków pochodzących z opłat za wynajem. Część osób decyduje się na samodzielny zakup  i zarządzanie nieruchomością, więcej przy tym pracy, ale i większy możliwy zysk. Inni wolą zakupić apartament od firm deweloperskich w turystycznych miejscowościach. Zyski są na poziomie 5-8 % w skali roku, ale nie musimy się niczym przejmować. Obowiązki związane z wynajmem czy konserwacją przejmuje na siebie firma. Nieruchomości można zakupić zarówno w naszym kraju jak i za granicą. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych.

Inwestycja na przyszłość

Jeśli nasze inwestowanie ma na celu zapewnienie sobie środków na czas po przejściu na emeryturę do doskonale sprawdzą się IKE lub IKZE (indywidualne konta emerytalne). Dzięki inwestowaniu nawet niewielkich sum otrzymamy wyższe oprocentowanie i wypłatę odsetek bez podatku po przekroczeniu wieku emerytalnego. Przy dzisiejszym systemie warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, bo może się okazać, że nasze podstawowe świadczenia nie wystarczą na godne życie.