Limit odnawialny – kilka istotnych informacji

Limit odnawialny, zwany również przez wielu debetem to rodzaj kredytu, który posiada właściciel rachunku bankowego. Oznacza to, że podpisując umowę z bankiem na uruchomienie limitu zwiększamy ilość dostępnych środków. Ustalamy, jaką kwotę ustanawiamy i w zależności od jej wysokości na naszym koncie bankowym pojawiają się dodatkowe pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że nie należą one do nas, lecz do banku i musimy wnosić dodatkowe opłaty, by móc z nich korzystać.

Ustanowienie limitu

Ustanowienie limitu na rachunku bankowym zależy od zdolności kredytowej właściciela konta. Im jest ona większa, tym wyższy limit może zostać przyznany. Jego kwoty wahają się od kilkuset złotych nawet do stu tysięcy. Limit odnawialny uruchamiamy dzięki podpisaniu stosownej umowy z bankiem. Zwykle jest ona terminowa i okres jej trwania wynosi dwanaście miesięcy. Jednak jeśli nie złożymy wcześniej rezygnacji, umowa jest automatycznie przedłużana.

Zobacz również:  Karta przedpłacona

Oprocentowanie

Musimy pamiętać o tym, że pieniądze, którymi dysponujemy w ramach limitu należą do banku. Od ich wykorzystania naliczane jest oprocentowanie roczne, które musimy spłacać. Po zużyciu wszystkich swoich środków finansowych zaczynamy korzystać z tych przyznanych nam w ramach debetu. W momencie, w którym na nasze konto bankowo napływają kolejne środki, limit jest automatycznie spłacany. Oprocentowanie dotyczy tylko tej puli, która nie została oddana. Zwykle oprocentowanie wynosi ok. 10% w skali roku, jednak wszystko zależy od banku, w którym podpisaliśmy umowę.

Zalety limitu

Niewątpliwie ustanowienie limitu odnawialnego posiada wiele zalet. Jedną z nich jest zabezpieczenie w chwili, gdy będziemy potrzebować dodatkowych środków finansowych. Nie martwiąc się o fundusze, wykorzystujemy pieniądze przyznane nam w ramach debetu. Dodatkowym plusem są odsetki, które bank nalicza jedynie od wykorzystanych środków. Nie musimy się martwić, że niezależnie od naszych wydatków będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty związane z prowadzeniem limitu. Stanowi od nasze zabezpieczenie, z którego nie musimy często korzystać.

Zobacz również:  Pożyczka hipoteczna - kiedy warto kredyt zastąpić pożyczką?

Świadome korzystanie

Choć środki przyznane w ramach debetu widnieją na naszym koncie wraz z naszymi własnymi środkami, musimy pamiętać o tym, że są to pieniądze należące do banku. Powinniśmy korzystać z nich świadomie, nie nadwyrężając swojego budżetu. Debet ma być rodzajem zabezpieczenia, które pomaga nam w trudnych sytuacjach finansowych, a nie sposobem na gromadzenie pieniędzy na dodatkowe, regularne wydatki. Takim myśleniem możemy wpędzić się w długi, z których niełatwo przyjdzie nam się wydostać.