Wkład własny na poczet kredytu hipotecznego

Decydując się na kredyt hipoteczny z pewnością zorientujemy się, że jego wzięcie jest złożonym procesem, który wymaga złożonych formalności oraz choćby minimum wiedzy na temat przebiegu całej procedury starania się o kredyt hipoteczny i formalności z nim związanych. Jednym z warunków otrzymana pozytywnej decyzji w związku z kredytem hipotecznym jest posiadanie wkładu własnego w odpowiedniej proporcji do ceny podejmowanego przez nas zobowiązania.

Czym jest wkład własny? 

Wkład własny, to suma jaką musimy samodzielnie wygospodarować celem zapłaty za zakupowane przez nas mieszkanie/dom. Warto pamiętać o tym, że wkład własny to stricte część ceny naszej hipoteki, nie możemy do niego wliczyć takich kosztów jak np. doradca kredytowy, prowizja dla biura nieruchomości czy koszty, jakie poniesiemy u notariusza w związku z przeprowadzaną przez nas czynnością prawną. Wkład własny, to część kosztów, związanych z zakupem danego lokalu, która odnosi się ściśle do jego ceny – dla przykładu wkładem własnym w wysokości 10% domu o wartości 450 tysięcy złotych będzie wpłacenie sprzedającemu 45 tysięcy złotych. Koszty poboczne, jakie poniesiemy z finalizacją transakcji nie wliczają się już na poczet wkładu własnego i warto zdawać sobie sprawę, że mogą one wynosić dodatkowe kilka procent wartości całej nieruchomości.

Zobacz również:  Bankowość internetowa - wygodny sposób obsługi konta

Co może liczyć się na poczet wkładu własnego? 

Najbardziej powszechnym i honorowanym przez banki rodzajem wkładu własnego jest gotówka. Jednak w sytuacji, gdy kredyt hipoteczny bierzemy na budowę domu lub jego wyremontowanie, to wartość posiadanej działki lub domu, przeznaczonego do remontu mogą być uznane na poczet wkładu własnego.

Jaka jest wysokość oczekiwanego przez banki wkładu własnego? 

Jest to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od tego, na jaki bank się zdecydujemy, w jakiej walucie oczekujemy finansowania oraz jakie jest źródło naszego dochodu. Dla przykładu – przy standardowych kredytach w takich bankach, jak np. PKO, Allior Bank czy Bank Millenium konieczny wkład własny wynosi 10%. Natomiast w przypadku takich banków, jak ING, Bank Pocztowy oczekiwany wkład do minimum 20% wartości nieruchomości.

Tutaj warto także zwrócić uwagę na kolejną ważną kwestię, związaną z wkładem własnym i generalnie kredytowaniem. Pamiętajmy o tym, że o wysokości udzielanego kredytu hipotecznego decyduje nie cena, a wycena nieruchomości. Jeśli cena danej nieruchomości wynosi przytaczane już 450 tysięcy, ale bank wyceni ją na 400 tysięcy, to wówczas kwota kredytowania nie będzie wynosiła 405 tysięcy, a 360 tysięcy złotych. Wówczas wymagany wkłady własny rośnie proporcjonalnie, aby koszty całej transakcji zostały pokryte. Z początkowych 45 tysięcy złotych kwota wkładu własnego wzrosła do 85 tysięcy złotych. Warto mieć na uwadze tego rodzaju niuanse, ponieważ mają one ogromne znaczenie na ostateczną decyzję odnośnie przyznania kredytowania.

Zobacz również:  Konsolidacja kredytów - jak to działa?

Dodatkowo warto wiedzieć także, że jeśli będzie zależało nam na kredycie w obcej walucie, to prawdopodobnie wymagany przy nim wkład własny także będzie nieco większy – podobnie przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że banki mogą także przedstawiać indywidualne liczby odnośnie oczekiwanego wkładu własnego, z czym należy się zapoznać i mieć to na uwadze.