Dlaczego warto zainstalować system odzysku ciepła?

Jako że system odzysku ciepła po prostu uzupełnia istniejący system wentylacji, niektórzy ludzie zastanawiają się, dlaczego niektóre branże i gospodarstwa domowe wahają się z ich instalacją. Zalety są jednak dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, system odzysku ciepła może powodować mniejsze ilości emisji niż w przypadku systemu wentylacji bez zainstalowanego systemu. Po drugie instalacja systemu odzysku ciepła może obniżyć koszty energii nawet o 20%.

Straty ciepła i wentylacja

Przy stosowaniu paliw kopalnych do celów grzewczych lub przemysłowych, spaliny mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i dlatego należy zapewnić odpowiednią wentylację, ale 80% ciepła wytworzonego przez te paliwa kopalne może zostać utracone przez system wentylacji. Ponieważ system odzysku ciepła będzie pobierał ciepło z systemu wentylacji i wykorzystywał je do własnych celów grzewczych, mniej ciepła jest tracone i mniej energii jest zużywane, ponieważ w innych okolicznościach marnotrawiona energia jest również wykorzystywana. Prawdopodobnie wiodący dostawca systemów odzysku ciepła, który zamontował systemy w ponad 40 krajach, twierdzi, że większość jego klientów odzyskała koszty systemu i jego instalacji w ciągu pierwszych 2 lat od jego zainstalowania. Sprawia to, że system jest zarówno efektywny kosztowo, jak i wydajny w redukcji kosztów ogrzewania i emisji szkodliwych substancji.

Zobacz również:  Bankowość internetowa - wygodny sposób obsługi konta

Ogrzewanie globalne

Dziś wszyscy mówią o globalnym ociepleniu i wielu ludzi uważa, że spalanie paliw kopalnych w celu wytworzenia ciepła lub energii jest główną przyczyną ocieplenia. Oznacza to, że wiele rządów wprowadza obecnie bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji, a odpowiednie gałęzie przemysłu będą musiały dostosować swoje praktyki, aby dostosować się do tych przepisów. Oznacza to, że przemysł może zdecydować się na przejście na energię odnawialną, ale ponieważ są one wciąż stosunkowo nowe, mogą być bardzo drogie. Inne gałęzie przemysłu zmieniły całe swoje systemy grzewcze lub wentylacyjne na bardziej wydajne. To również może być bardzo kosztowne, a zatem bardziej oszczędne gałęzie przemysłu instalują systemy odzysku ciepła w swoich istniejących systemach wentylacyjnych i w ten sposób nie tylko spełniają nowe wymagania, ale również oszczędzają na całkowitych kosztach energii.

Przestrzeń i zakłócenia

Ponieważ przestrzeń jest często problemem w niektórych branżach, jak również wszelkie zakłócenia w produkcji, wymiana istniejącego systemu może być nawet bardziej kosztowna niż tylko cena systemu, ale ponieważ systemy odzysku ciepła zostały zaprojektowane do pracy z istniejącymi systemami wentylacyjnymi, zakłócenia są utrzymywane na minimalnym poziomie, a istniejące przestrzenie są zwykle znajdowane dla urządzeń do wymiany ciepła i innych części, takich jak istniejące puste przestrzenie sufitowe. Konserwacja systemu odzysku ciepła jest również minimalna i dlatego też może powodować niewielkie, jeśli w ogóle, zakłócenia w jego działaniu.

Zobacz również:  Co się opłaci? Taxi vs. Uber

Zgodność

Obecnie istnieją systemy odzysku ciepła, które zostały zaprojektowane do stosowania z niemal każdym istniejącym systemem wentylacji stosowanym w przemyśle, a nawet te, które są kompatybilne z systemami wentylacji domowej, dzięki czemu dostawca systemu będzie mógł zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla danego zastosowania. Wielu z tych dostawców pozwoli również na zamówienie dodatkowego urządzenia do wymiany ciepła do zastosowania podczas czyszczenia, co również może pomóc wyeliminować zakłócenia w produkcji.

Podsumowanie

W odpowiedzi na pytanie “Dlaczego system odzysku ciepła powinien być zainstalowany”, odpowiedź jest prosta i wynika z faktu, że może on umożliwić przedsiębiorstwu lub gospodarstwu domowemu zaoszczędzenie kosztów energii, a jednocześnie zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, które rzekomo powodują globalne ocieplenie. W końcu, oczywiście, odnawialne źródła energii mogą stać się tańsze, a następnie systemy grzewcze mogą być wymieniane, ale zastąpienie ich teraz, gdy koszty są nadal tak wysokie, nie ma sensu finansowego, przynajmniej nie na krótszą metę.